Zapisuje się na wydział fizyki na Sorbonie, później także na wydział matematyczny. Po następnych trzech latach 27-letnia panna Skłodowska może się już pochwalić dwoma dyplomami.
Na przyjęciu u prof. Kowalskiego Maria poznaje Piotra Curie, młodego francuskiego nauczyciela fizyki i chemii, człowieka prawego, lecz nieśmiałego i roztargnionego, bez tytułu naukowego, mającego za to żywy umysł i ogromny szacunek dla nauki. Młodzi od razu przypadają sobie do gustu i w 1895 r. biorą ślub. Na świat przychodzi ich córka, Irenka. Maria marzy o własnym laboratorium, gdzie mogłaby prowadzić badania nad zjawiskiem, które określiła mianem radioaktywności. Przypisuje je istnieniu nowego pierwiastka, który proponuje nazwać radem. Jego uzyskanie w czystej postaci okazuje się jednak katorżniczą pracą. Zainteresowany wynikami badań żony Piotr włącza się do jej pracy.
Złe warunki w zimnym, wilgotnym laboratorium, brak pieniędzy, złe samopoczucie wywołane napromieniowaniem obojga sprawiają, że po kilku miesiącach Piotr jest gotów się poddać i przyjąć propozycję objęcia katedrę fizyki w Genewie. Zostaje jednak w Paryżu ze względu na żonę. Dostaje pracę na Sorbonie, Maria zaś - w Ecole Normale.
Po dwóch latach pracy, w 1903 r., udaje im się wreszcie wyodrębnić czysty rad i określić jego właściwości. Maria, będąca drugi raz w ciąży, traci dziecko wskutek poronienia. W tym samym czasie małżonkowie otrzymują wiadomość o przyznaniu im, wespół z Henrim Becquerelem, Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. [PAT]
B↴
Tytuł oryginalny: "Marie Curie, une femme honorable. Partie 1"
Produkcja: 1990-1991
Premiera TV: 16 czerwiec 1991 (Polska)
Reżyseria:
Muzyka:
Obsada:
Maria Skłodowska / Marie Curie
Piotr Curie / Pierre Curie
Paul Langevin
Henrietta Perrin
Jean Perrin
ojciec Piotra Curie
Jeanne Langevin
i inni
KOMPLETNA OBSADA NA STRONIE GŁÓWNEJ SERIALU
200518
BRAK DODATKOWYCH ILUSTRACJI
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz